Morče domácí (Cavia aperea porcellus)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Histricognathi)
Čeleď:morčatovití (Caviidae)
Rod: morče (Cavia)
Druh: morče divoké (C. aperea)
Poddruh: morče domácí
Hmotnost: 700 - 1200 g (až 1800 g)
Délka těla: 20 – 36 cm
Délka života: 4 – 8 roků
Pohlavní dospělost samec: 6 - 7 týdnů, samice 4 – 5 týdnů
Délka březosti: 58 – 75 dní (nejčastěji 68)
Počet mláďat ve vrhu: 1 - 6 (průměrně 2 - 4)
Odstav 3 – 6 týdnů (dle kondice mláděte, min. váha 200 g; doporučeno 5 - 6 týdnů)
Historie:
Již dávno předtím, než dobyli Jižní Ameriku Španělé, chovali morčata pro maso a kožešinu Inkové v oblasti dnešního Peru a Chile. Svědectvím této skutečnosti jsou mumifikovaná morčata nalezená ve vykopávkách inckých sídlišť. V 15. století zmiňuje své první setkání s ochočenými morčaty u jihoamerických indiánů Kryštof Kolumbus a v 16. století tato zvířata popsal v knize o přírodě této oblasti biolog Conrad Bessner.
Morčata byla přivezena do Evropy, ale jako domácí mazlíčci se začali chovat až v 19. století, a to hlavně v Anglii. Po druhé světové válce přišla vlna obliby morčat, která trvá dodnes. V dnešní době existuje mnoho různých plemen morčat, lišících se barvou, délkou i strukturou srsti.
Chov:
Pro chov morčat bychom si měli pořídit nejlépe akvárium nebo plastovou bedýnku o rozměrech 80 x 60 x 30 cm. Dno posypeme vrstvou podestýlky. Zároveň je potřeba dát do nádrže materiál na stavbu hnízda. Vhodná je sláma a dřevitá vata. Nezapomeneme na dostatečně velký domeček, který lze koupit v každém zverimexu či obchodech pro chovatele. Čištění podestýlky provádíme 1 -2 týdně a zároveň odstraníme i zbytky jídla, které by se mohly začít kazit. Nesmíme zapomenout na napáječku vody, nejlepší je voda převařená nebo odstátá v pokojové teplotě. Je dobré vodu měnit každý den a to z důvodu množení bakterií.
Potrava:
Jeho potrava by měla být pestrá (hlavně v domácích podmínkách). Vhodné je krmit morče pravidelně každý den ve stejnou dobu. Obvykle se krmí dvakrát denně (např. ráno zelenina/ovoce a večer zrní)
Komunikace:
Morčata žila v přírodě ve velkých skupinách, jedná se o zvířata se silně vyvinutým socialním smyslem, což je také důvod, proč jsou mnohem vděčnější domácí mažlíčci, než samotářští křečci. Morčata ovládají pestrou škálu zvuků a jiných prostředků k vyjádření svých pocitů. Kvíkání vyjadřuje vystrašenost nebo hlad; kvíkají také mláďata, dožadující se své matky. Bublavé zvuky vyjadřují spokojenost, klid; ,,bublají" i samci v říji. Cvakáním zubů vyjadřuje morče strach, vztek anebo hrozbu.